Nadmierne pocenie się – skąd się bierze i jak mu zapobiec?

nadmierne_pocenie

Pocenie się to naturalna reakcja organizmu. Nasze ciało musi wytwarzać pot, aby zachować stałą temperaturę ciała. Pocimy się wszyscy i nie mamy na to wpływu. Co jednak, jeśli pocenie zalewa oczy i pojawia się np. w stresujących momentach? Niektórzy z nas mają tendencję do nadmiernego wydzielania potu. Przyczyn może być wiele.

Rodzaje gruczołów potowych

Gruczoły ekrynowe – czyli te, które odpowiadają za termoregulację organizmu. Najwięcej gruczołów ekrynowych znajduje się pod pachami, na stopach i dłoniach, ale są również rozłożone na całym ciele. Praca gruczołów ekrynowych staje się bardziej intensywna wraz z wzrostem temperatury.

Gruczoły apokrynowe – ich skład chemiczny oraz konsystencja jest inny niż w przypadku gruczołów ekrynowych. Znajdują się pod pachami, na pachwinach, brodawkach sutkowych oraz organach płciowych. Wytwarzanie wydzieliny z gruczołów apokrynowych pojawia się wraz z wiekiem dojrzewania. Ich praca trwa cały czas, jednak wzmaga się gdy działają hormony płciowe lub jesteśmy pod wpływem stresu.

Przyczyny nadmiernego pocenia

nadmierna potliwośćNadmierne wydzielanie potu może mieć wiele przyczyn. Choć czasem jest to po prostu indywidualna cecha człowieka i trudno doszukiwać się konkretnych czynników powodujących wzmożona pracę tych gruczołów. Wśród popularnych przyczyn o podłożu zdrowotnym znajdują się:

 • przyjmowanie niektórych leków
 • hipoglikemia przy cukrzycy
 • nadczynność tarczycy
 • przeziębienie
 • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
 • zapalenie wsierdzia
 • choroby trzustki
 • menopauza

Nadmierne pocenie może być także wywołane:

 • Stresu – pod wpływem emocji praca gruczołów potowych wzmaga się pocenie na twarzy, dłoniach. Po uspokojeniu emocji pocenie się wraca do normy.
 • Bodźców smakowych – gorące lub pikantne potrawy mogą wywołać napadowe pocenie się. Osoba, która odczuwa wzmożona potliwość podczas spożywania ostrych potraw lub picia alkoholu, powinna z nich zrezygnować.
 • Złej diety – nadmiernej ilości cukrów prostych, nadużywania alkoholu i papierosów. Te czynniki mogą potęgować problem z nadmierną potliwością.
 • Złej odzieży – noszenie ubrań oraz butów z syntetycznych i nieprzewiewnych materiałów spotęguje pracę gruczołów potowych.

Walka z nadmiernym poceniem się

Wyeliminowanie nadmiernej potliwości powinno być skierowane w przyczynę. Trzeba wyeliminować wszystkie czynniki, które potęgują wzmożoną pracę gruczołów potowych. Ponadto, w walce z nadmierną potliwością mogą pomóc odpowiednie kosmetyki i preparaty. Już tradycyjny antyperspirant może w znaczny sposób pomóc. Na rynku dostępne są także żele do mycia ciała, które na dłuższą metę ograniczają wydzielanie potu. Nadmierną potliwość stóp można wyeliminować dzięki Spirularin Mousse, który nawilża skórę stóp i reguluje pracę gruczołów potowych. Przy dużych problemach można zdecydować się na zabieg z użyciem toksyny botulinowej czyli botoksu, który wprowadza się w miejsca w których praca gruczołów potowych jest największa. Efekty zabiegu są długotrwałe – utrzymują się nawet przez rok.

Zobacz sklep

Podziel się tym ze znajomymi: