Dolegliwości stóp mogą wskazywać na inne choroby! 5 przykładów

dolegliwosci_stop

Stopy to często zapomniana i przez to zaniedbywana przez nas część ciała. Stopa składa się z aż z 26 kości, które połączone są stawami, mięśniami oraz więzadłami. Uważna obserwacja stóp, może ostrzec Cię przed nadchodzącymi lub rozwijającymi się chorobami. Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Powiększenie dużego palca u stopy

Nagłe powiększenie, dające wrażenie spuchnięcia palucha u stopy może świadczyć o tym, że masz problem z chorobą zwaną dną moczanową lub archaicznie: podagrą. Objawy choroby często ujawniają się niespodziewanie. Powoduje ją nadmiar kwasu moczowego w organizmie, który odkłada się w postaci kryształków w stawach i tkance okołostawowej, co skutkuje bólem i opuchnięciami. Na tą dolegliwość częściej cierpią mężczyźni, ale zdarza się, że problem dotyka również kobiet.

Zobacz skuteczne preparaty do pielęgnacji stóp

Drętwienie stóp

Uczucie mrowienia w stopach zna każdy, kto przez jakiś czas siedział w niewygodnej pozycji. Jeśli podobne mrowienie pojawia się bez wyraźnej przyczyny może być objawem niezdiagnozowanej cukrzycy. Gdy w organizmie poziom glikemii wzrasta może dojść do uszkodzeń układu nerwowego w obrębie stopy – czyli powikłania cukrzycy zwanego neuropatią. To bardzo niebezpieczne! Nieleczona cukrzyca wymaga bardzo dokładnej obserwacji stóp i zwracania uwagi na najdrobniejsze zmiany skórne, które powinny być konsultowane z diabetologiem oraz podologiem.

Skurcze

dolegliwości stópBolesnych skurczy doświadcza wiele osób, szczególnie sportowców. Jeśli skurcze mięśni pojawiają się często, prawdopodobnie świadczy to o niedoborze magnezu, potasu i wapnia. Oprócz suplementów diety warto przede wszystkim zmienić sposób odżywiania. Częste skurcze mogą być efektem odwodnienia organizmu lub świadczyć o nadużywaniu alkoholu lub wysokim poziomie cukru we krwi.

Powiększone palce stóp

Czyli tzw. palce pałeczkowate. Wszystkie palce u stóp nienaturalnie  powiększają się a paznokcie zaokrąglają i uwypuklają. Taki wygląd stóp może wskazywać na choroby płuc, choroby układu krążenia oraz problemy z układem pokarmowym. Warto pokazać problem specjaliście.

Odgięcie paznokci

Nierówności i odgięcia paznokci to często efekt niedoborów żelaza, czyli anemii. Przy anemii można zaobserwować także syndrom zimnych stóp oraz bladość paznokci – także u rąk. Jeśli do tego odczuwasz zawroty głowy i ogólny spadek energii – powinieneś zrobić badania krwi. Niedobory żelaza można szybko uzupełnić dzięki farmakologii oraz diecie bogatej w buraki i czerwone mięso.

Stopy mogą nam sporo powiedzieć o stanie naszego organizmu. Uważna obserwacja i profilaktyka stóp pozwolą nam na szybsze odebranie sygnału świadczącego o nadchodzącej chorobie. Na szczęście, świadomość społeczeństwa o tym, że stopy to istotna część naszego ciała –  wzrasta. Świadczy o tym choćby rosnąca liczba gabinetów podologicznych oraz osób korzystających z usług tych specjalistów – nawet profilaktycznie.

Podziel się tym ze znajomymi: