Cera normalna także wymaga pielęgnacji

Cera normalna także wymaga pielęgnacji

W obecnych czasach kobiety rzadko mogą cieszyć się bezproblemową skórą normalną. Najczęściej po okresie dojrzewania pojawiają się problemy z przetłuszczaniem całej twarzy lub tylko w tzw. strefie T czyli okolice czoła, nosa i brody. Brak problemów ze skórą nie oznacza, że codzienna pielęgnacja może zejść na drugi plan.

Cechy cery normalnej

skora_normalnaCera normalna jest taka, jaka jest skóra u dziecka. To o takiej skórze zwykliśmy mówić, że wygląda „jak pupcia niemowlęcia”. Jest gładka i lekko zaróżowiona. Rozszerzone pory nie występują, a z bardzo bliskiej odległości leciutko zaznaczają się włoski. Większość z nas ma okazję posiadać taki typ cery tylko w dzieciństwie. Po okresie dojrzewania tendencje zwykle się zmieniają i pod wpływem szalejącej gospodarki hormonalnej skóra staje się tłusta lub mieszana. Część z nas może cieszyć się skóra normalną nieco dłużej. Owo „dłużej” rzadko jednak oznacza „na zawsze”, bo skóra normalna, z wiekiem często zmienia się z skórę suchą. Cerę normalną chciałoby posiadać większość osób, ponieważ taki typ skóry zawsze wygląda dobrze bez makijażu, jest bezproblemowy podczas pielęgnacji, a wypryski i przebarwienia niemal się nie zdarzają. Pomimo tylu zalet, o skórę normalną również trzeba dbać i pamiętać o właściwiej pielęgnacji, aby taką pozostała jak najdłużej.

Jak dbać o cerę normalną?

Aby skóra normalna pozostała taka jak najdłużej, trzeba utrzymać równowagę pomiędzy nawilżeniem a natłuszczeniem. Czego zatem robić nie należy?

– używać kosmetyków na bazie alkoholu, które nadmiernie przesuszają skórę.

– używać bardzo tłustych kremów bez większej potrzeby – jedynie w przypadku narażania skóry na bardzo niskie temperatury.

– nie przesadzać ze słońcem, a podczas kąpieli słonecznych używać kremów z wysokim filtrem UV.

– używać kosmetyków do cery mieszanej lub tłustej – ze względu na skład, który stosowany na skórę normalną może ją niepotrzebnie wysuszyć i zaburzyć równowagę między nawilżeniem a natłuszczeniem.

Zobacz serię SKINICER@

Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się skóra normalną?

– dobrze się odżywiaj – dla wielu to banał, jednak niezwykle prawdziwy. Systematyczne dostarczanie skórze składników odżywczych utrzyma skórę w dobrej kondycji.

– pij dużo wody – wewnętrzne nawilżanie jest dla skóry bardzo istotne.

– do zmywania makijażu używaj delikatnych mleczek i łagodnych żeli.

– stosuj lekki tonik bezalkoholowy na bazie naturalnych składników

– stosuj peelingi – jednak lepiej aby nie były to gruboziarniste preparaty mechaniczne. Stosuj raczej peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne.

– używaj kremów pod oczy.

– kremy na co dzień powinny być dostosowane do pory roku. Zimą, podczas mrozów stosuj kremy o bardziej tłustej konsystencji, a latem kremy nawilżające z filtrem UV.

Podziel się tym ze znajomymi:

Udostępnij artykuł